10 asja, mida pead teadma enne kõrgkooli astumist!

Eriala valides mõtle sellele, mida sooviksid teha peale kõrgkooli ning milliseid teadmisi soovid  omandada. Rakenduskõrgharidus annab rohkem praktilisi, kuid vähem teaduslikke teadmisi ning akadeemiline ehk ülikooliharidus vastupidi. Mõlemad on võrdselt head ning tulevikus vajalikud. 

Eriala valides vaata kindlasti kõrgkooli kodulehelt õppekava. Seal on kirjas, mida Sa reaalselt õppima hakkad. Kui õppekava kodulehelt ei leia, nõua seda koolist, see info peab olema avalik!  

Enne õppima asumist kontrolli, kas õppekava on akrediteeritud. See on riiklik tunnustus, et antakse kvaliteetset haridust ning lõpetades saad riigi tunnustatud diplomi. Kui aga akrediteeringut ei ole või õppekava selle kaotab, ei arvestata sinu õpinguid ning õppekava võidakse isegi sulgeda. Õppekava akrediteeringut saab vaadata www.ehis.ee. Alati saab abi küsida EÜList www.eyl.ee. 

Enne kooli astumist kontrolli, kas sellel koolil on ka raamatukogu, kuidas on lood õppekirjandusega. Uuri mis on koolitöövälised võimalused erinevateks tegevusteks. Pikkadel kooliaastatel on vaja ka teistsugust tegevust!  

Uuri järgi, missuguse kraadi Sa lõpetades saad ning kui pikk on õppeaeg. Kraad on oluline, et oskaksid ette teada, mis kvalifikatsioon Sul lõpuks on ning mis on Sinu võimalused edaspidi. Õppeajast sõltub, palju saab võtta õppelaenu.   

Oluline info enne õppima asumist on Sinu õppevorm ehk kas õpid päeval või õhtul. Sellest võib sõltuda võimalus saada õppelaenu.  

Pea meeles, et see, et Sa oma õpingute eest ise maksad või ei maksa, ei muuda Sinu hariduse kvaliteeti ei paremaks ega halvemaks.

Oluline on, kui hästi õpid Sa ise!  Kõige olulisem on see, et Sa valid sellise eriala, mis Sulle meeldib ning mida Sa õppida tahaks ning suudaks. Siis on tõenäolisem, et koolis läheb hästi.  

Kõrgkoolis õppides pead saama Sa näidata oma eelnevalt omandatud teadmisi ja oskusi, mida võimalusel peab arvestama kui õppetulemustena. 

Olles üliõpilane, pea meeles, et Sinu eest seisab Su kooli üliõpilasesindus, murede ja ideedega võid nende poole pöörduda! 

 

Eesti Üliõpilaskondade Liit

 www.eyl.ee