Eesti 100 tamme

Tamm on eestlastele olnud läbi aegade püha puu, millega seonduvad mitmed legendid, rituaalid ja uskumused. Tänu tammede pikale elueale kanduvad meie lood ja unistused läbi aegade järeltulevate põlvedeni. Tamm on tugevuse ja kestvuse sümbol, mis sobib hästi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva vääristamiseks. Eesti Riigikantselei alustas 2013. aastal projektiga Eesti 100 tamme, mille raames on Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal plaanis rajada üle Eesti 100 tamme tammikuid. Need on pargid, alleed või tammesalud, kus igaühes kasvab sada tamme. Tamme istutamisega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks saab igaüks jätta endast märgi oma riigi ajalukku ja teha väärika kingituse Eestile-just nii on öeldud projekti Eesti 100 tamme kodulehel.

Projektiga on liitunud ka Kohila vald ja Kohila Gümnaasium

2013. aastal sügisel rajati Kohila staadioni serva väike taimla tolle aasta 8. klasside õpilaste poolt. Tammekesed ajasid 2014. aasta kevadeks vapralt ennast mullast välja, kuid antud kasvukoht ei olnud neile väga meelepärane ja nii nagu vahel ikka elus ja looduses juhtub – läks nende tammede kasvatamine staadionilt „staadioni aia taha“. Aga samal aastal sai tammekesi külvatud ka eramajade aedadesse ja need tammekesed kasvavad vapralt.

4b klassi õpilase Jasper Jakobsoni ja pere ühiselt kasvatatud tammed on juba sirgunud väga suureks ning ootavad järgmisel kevadel ümberistutamist, et siis 2018. aastal meie kodumaa sünnipäeval tammeparki kolida.

Kohila Vallavalitsus on allkirjastanud Riigikantseleiga ühiste kavatsuste lepingu, kus on märgitud, et Kohila valda luuakse lausa kaks tammeparki: koos kogukonnaga istutatakse hiljemalt 2018 juuni tammepark aadressile  Kohila alev, Sõtka park, katastritunnusega 31701:002:0363 ja tammesalu Hagerisse praegusele koolimetsa istutamise maa-alale.

Seega kutsume kõiki, kes soovivad 2018. aastal oma kodumaale 100. sünnipäeva kingituseks istutada tamme ühiselt rajatavasse tammeparki, endast teada andma e-kirja teel Kohila Keskkonnahariduse Keskuse khk@kohila.edu.ee või tööpäeviti telefonile  484 1219.

Tammede kasvatamise juhendi leiab Eesti 100 tamme kodulehelt  https://riigikantselei.ee/et/valitsuse-toetamine/eesti-vabariik-100/eesti-100-tamme.

Teata oma osalemissoovist ja teeme aastal 2018 ühise kingituse Eesti Vabariigile!