Emakeelenädal algklassides

„Kõik keeled on ilusad. Kõige ilusam on siiski emakeel.“ Nii on öelnud keeleteadlane Paul Ariste.

14. märtsil tähistatakse emakeelepäeva. Seoses emakeelepäevaga on Kohila Gümnaasiumi algklassidel kena komme korraldada emakeelenädal. Sellel aastal oli nädala teemaks „Muinasjutt“. Terveks nädalaks sukeldusime muinasjutumaailma. Seal on alati tore ja põnev olla. Muinasjutte on ikka ja jälle huvitav lugeda. Lõpevad ju muinasjutud alati hästi – headus võidab ja kurjus saab teenitud karistuse.

Kuna meiega samal ajal toimus muinasjutunädal ka põhikooli õpilastele, siis algasid päevad muinasjutu kuulamisega kooliraadiost.

Sellel nädalal lugesime, kuulasime ja jutustasime muinasjutte tavapärasest rohkem. Nädala jooksul toimus mitmeid erinevaid tegevusi.

Esmaspäeval joonistasid 1. ja 2. klassi lapsed pilte lemmikmuinasjuttudest. Piltidest pani iga klass koridori välja toreda näituse kõigile soovijatele vaatamiseks.

3. ja 4. klasside õpilased kirjutasid tekkelugusid. Teemade ring, millest kirjutati, oli lai. Lapsed kirjutasid, kuidas loomad endale ninad, kõrvad, sabad said, kuidas lilled endale värvid said. Lood olid väga põnevad.

Teisipäev oli ilukirja päev. Kõigil tuli etteantud muinasjutt oma käega paberile kirjutada nii ilusa käekirjaga, kui vähegi võimalik. Kõik kirjutasid väga hoolikalt. Iga täht sai sel päeval õige suuruse ja kuju. Nii olidki muinasjutud kirjutatud ilukirjas.

Kolmapäev kirjutati luuletusi etteantud sõnadega. Sõnad olid ikka muinasjututeemalised. Luuletusi kirjutati rühmades. Ega see luuletamine nii lihtne polnudki. Tükk aega tuli pusida ja sõnu paberile panna, enne kui luuletajad ise kirjutatuga rahule jäid.

Neljapäev oli klassisisene muinasjutupäev. Iga klass sai tegevusi ise valida. Samuti lahendati nuputamistekste.

Reedel saigi muinasjutunädal otsa ja oli kokkuvõtete tegemise aeg. Parimad kirjutajad, luuletajad said diplomid ja väikese maiustuse. Tänati kõiki klasse.

Ega muinasjuttude lugemine ja jutustamine ei lõppenud emakeelnädalaga. Neid räägitakse ja kuulatakse ikka ja jälle, sest muinasjutt on elu ja elu on muinasjutt.

Anu Rand
Kohila Gümnaasiumi klassiõpetaja