Fotoromaan käivitas noorte loomingulisuse

Rapla maakonna fotoromaanide võistlusel võitsid meie gümnasisitid kaks esikohta gümnaasiumi arvestuses.

I koht fotoromaani slaidiprogrammi “Metamorfoos” eest 12.b klass – Helen Ernesaks, Anne Silmer, Liina Piirmets ja Janeli Orgmäe.

I koht fotoromaani video “Imede saar” eest 12.b klass – Hardo Hansar, Martti Kask, Oliver Saare ja Kristian Paekivi.

Kohila Gümnaasiumist osales kõige rohkem töid ja õpilasi.

Tööd on üleval kooli kodulehel.

Rapla ühisgümnaasiumi kirjandusõpetaja Maarika Lipsu eestvedamisel sai teoks maakonna fotoromaanide konkurss.

Keskraamatukogu toel korraldatud konkursile laekus 22 tööd, kahjuks vaid kolmest maakonna koolist. Suurematest pidasid osalemist loovust arendavaks Rapla ühisgümnaasium ja Kohila gümnaasium. Kuna eestvedajatest sõltub nii mõndagi, tahaks eraldi tänada innustajaid-õpetajaid Tiia Kesselit, Ingrid Oksaart ja Ülle Mäekivi, kelle õpilased fotoromaanide kallal vaeva nägid.

„Fotoromaan on digipiltidest slaidikava, mille aluseks on romaan, jutustus või muinasjutt. Fotoromaani tegemiseks tuleb teosest välja valida katkend ja seejärel leida fotod, mis haakuvad valitud teosega. Tekst lisatakse kõnemullide abil ja juurde võib panna ka muusika,“ võttis õpetaja Maarika Lips lühidalt kokku.

Fotoromaani mõnekümne aasta tagune vaste võiks täna olla ümberjutustus. Samas annavad tänase päeva tehnilised vahendid tööde vormistamiseks palju võimalusi. Tegijad ei jätnud neid loominguliselt kasutamata.

Tööde seas oli lavastatud autorifotodega lugusid, oli lugusid, kus kasutatud fotod olid leitud veebiavarustest, oli fototöötlusi… Tegijad noored olid loomingulised kõik.

Õpetaja Lips selgitas ka selliste konkursside tausta: „Idee fotoromaanide tegemiseks on saadud eesti võõrkeelte õpetajatelt. Fotoromaanide riiklik konkurss eesti kirjanduses oli 2009. aastal.“

Raplamaa fotoromaanide ainestik oli võetud erinevatest kirjandusteostest, alates Sass Henno teosest „Mina olin siin“ ja lõpetades F. R. Kreutzwaldi eeposega „Kalevipoeg“. Töid hinnati kolmes vanuserühmas.

Fotoromaane on võimalik vaadata aadressil www.ryg.edu.ee/romaan.

 

Margus Mikomägi

ajalehe Nädaline ajakirjanik

Artikkel ilmus ajalehes Nädaline  11.12.2010