Gerd Kanter Kohila gümnaasiumis

Olümpiavõitja Gerd Kanter kohtus Kohila gümnaasiumis X-XII klasside õpilastega. Olümpiavõitja peab oma kohuseks niipalju kui võimalik koolides käia ning rääkida õpilastele oskusest unistada, eesmärke seada ja valikuid teha, unistuse purunemisest, uue eesmärgi seadmisest ja püstitatud eesmärgi teel püsimisest, oskusest kaotada, ebaõnnest ja võidust õppida, õigest toitumisest, kodu toetusest, isa eeskujust, õppimise tähtsusest, motivatsioonist ja sihikindlusest, treeningunädala ülesehitusest, spordi rutiini nautimisest jne.

Gerd Kanteri  ladus ja kütkestav jutt veenis noori, et kui tahad areneda ja edasi minna, tugevaks ja tubliks saada, siis pead oma unistuste teostamisel järjekindel olema, sportima ja haridust väärtustama. Kõik õppeained on vajalikud, sest ei tea, kuhu elu viib ning hiljem võib õpitu väga vajalikuks osutuda.  Rumalatel ja halva võõrkeeleoskusega inimestel pole tippspordis kohta. Aga ainult andekusest tippspordis ei  piisa,  vaja on ka pidevat töötahet ja rutiinitaluvust, et utoopilisena näiv eesmärk teostuks.

Olümpiasangari räägitud kujunemisloos jäi kõlama, et kõik algab unistamisest ja eesmärkide seadmisest. Kuigi on lootuste purunemisi ja kaotusevalu, ei tohi kaotada eneseusku, sihti ja tahtjõudu. Võime mõelda suurelt ja sihikindlus võib aidata jõuda sihtpunkti ja uute uste avanemiseni.

Gerd Kanter soovitas olla õpilastel füüsiliselt aktiivne, proovida kõiki kergejõustikualasid, sest see aitab ka koolitarkust paremini omandada, ning kui õppimine on korras, siis on loodud hea eeldus olla edukas sportlane ja saada spordis staariks. Sport vajab tarka inimest. Siis on võimalus poodiumile tõusta.

Kuulajad said teada, et Gerd Kanter oli usin õppija, kelle hinded olid korralikud (keskmine 4,5-4,6) ning et ta õpib magistriprogrammis.  Kui puudub alternatiiv, võib elus tekkida väga nutune olukord, kui ei olda enam tippsportlane. Kui üks uks sulgub, avaneb hea haridusega tippsportlasel teine uks.

Tippsportlane rääkis tervislikust toitumisest ning mainis, et treeningutest pole kasu, kui ei sööda õigesti ja  korralikult. Tervislikud Eesti söögid on tema menüüs päevast päeva ning õhtuti on rammusad toidud, saiakesed ja kommid välistatud. Üks tähtsamaid söögikordi on  hommikusöök. Rikkalik hommikusöök on kõige olulisem ning lõunasöök rohke juurviljavalikuga on vajalik.  Kiir- ja rämpstoit halvendab sportlikke tulemusi ja elukvaliteeti. Energiajook kahandab  organismis energiaressursse ja tekitab tõsiseid tagajärgi. 

 Olümpiavõitja Gerd Kanteri vestluses oli õpilastele  palju elulisi kogemusi  ning praktilisi näiteid ja nõuandeid. Õpilased veendusid Gerd Kanteri lugu kuulates, et  elu on protsess – kõik muutub ja täieneb, aga kui suurelt unistada, arukalt ja targalt tegutseda, siis on võimalus kogeda eduelamust.  Õpetusena kõlas mõte, et olgugi kaotus ebameeldiv, tuleb sellesse suhtuda kui elu osasse, kaotus õpetab palju paremini kui võit.

Olümpiavõitja oli avatud, temast kiirgas vaimsust ja sisemist rikkust. See ei jäänud õpilastel märkamata. Tugev ja pikk aplaus ning saalist külalisele kõvasti ja tunnustavalt öeldud  „Aitäh“ oli märguanne, et räägitu jõudis pärale ja võeti omaks.

 

Ants Tammar

Artikkel avaldati ajalehes Nädaline, 25.10.2011