Kohila gümnaasiumi laadal tegutsesid hea ärivaistuga kadrid

Kohila gümnaasiumis oli kadrilaat, millest sai sissejuhatus majandusõppesse. See õppeaine on ka algklassides ning laada korraldamise abil said õpilased natuke aimu ettevõtlusest ja äritegevusest ning esimesed müügitöö kogemused.

Kaks nädalat enne laata algasid ettevalmistused. Eelkõige õpilaste kodudes, kus arutati pereliikmetega, mida müügiks teha. Tundides aga räägiti kauplemisest, oma tootele hinna määramisest, müügikoha kujundamisest, reklaamist, laada riietusest, küpsetiste müümisele esitatud nõuetest jne.

Laat avati kadripäeva laulude, mängude ja mõistatustega.. Kadrimemmed rääkisid kadripäeva kommetest. Kui kadrisandid olid vajalikud etteasted teinud, algas vilgas kauplemine. Müüjaid oli 60 ning kaupa palju ja suures valikus. Kõik ise või pereliikmete kaasabil tehtud. Laadale müügiks toodud asjad olid tähelepanu köitvad ja ostma ahvatlevad . Hinnad olid õpilastele taskukohased, aga vajadusel tehti hinnaalandusi.

Ostjaid oli palju ja kauplemine hasartne. Küpsetiste müüjate juures oli aeg-ajalt järjekord. Isegi maavanem Tiit Leier, kes käis abiturientidele ühiskonnaõpetuse tundi andmas, tuli laadamelu nautima ja rahakotti tühjendama.

Laadapäeva lõpul nenditi, et peaaegu kõik asjad said müüdud. Rahulolu oli mitmepoolne. Suured poisid nautisid erilise tänulikkusega väiksemate koolikaaslaste tehtud küpsetiste headust. Paljud laadalised said  soodsa hinnaga kaardi või kingituse lähedasele inimesele, mitmed koolitöötajad aga õhtuks maitsva kohvikõrvase.

Tänu õpetajate Aire Raamatu, Janika Kiburi ja Annika Saare ettevõtlikkusele ning laste  pereliikmete kaasabile sai esimene kadrilaat teoks. Sellest sai elevusttekitav ja kauaks meeldejääv ning õpetlik ja edukas ettevõtmine. Algul algklassidele mõeldud laadast kujunes ülekooliline menukas laadatrall. Laat oli  paljus ka pereüritus, mis lähendas kooli ja kodu ning süvendas koostööd.

 

Ants Tammar

Artikkel ilmus ajalehes Nädaline 30.11.2010