Kohila hariduselu juubeldab

Aasta 2010 on Kohila hariduselus juubeliaasta. 140 aastat tagasi asutati vallakool.        

Koolimaju, kus lapsi õpetatud, on kolm. Praeguse Kohila gümnaasiumi maja valmis 1961. aastal, juurdeehitis 1977.

Kohila hariduselu värvikas ajalugu andis Kohila vallavalitsusele inspiratsiooni gümnaasiumile juubelikingituse ostmiseks. Kohila vallavanem Andrus Saare teatas juubeliaasta avaüritusel, et vallavalitsus tellib kunstnikult maali praegusest koolimajast. Gümnaasiumi vilistlase, tekstiilikunstniku Ehalill Halliste soovitusel esitati tellimus Tartu kunstnikule Ilmar Kruusamäele. Kunstnik käis Kohilas koolimaja eri ilmastikuoludega uudistamas. Pika tööprotsessi ja loominguliste valude  tulemusena valmis heledates toonides maal „Valge maja“. Ilmar Kruusamäe ütles, et töö tegemine oli suvine ristsõnamõistatus. „Selle maali kunstnikufantaasia on värvides.  Väga tahtsin teha just heledat pilti,“ ütles kunstnik. Septembris oli gümnaasiumis vaimuvalgust-haridust väärtustava  maali pidulik üleandmine, mis oli Kohila hariduselu juubeliaasta ürituste sarja kulminatsioon. Kunstniku soovitusel sai maal koolimajas koha, kus ta on tähelepanu  keskmes.

Gümnaasiumile kingitud kütkestav maal andis tõuke otsusele tellida igal aastal koolile  kunstiteos. Kohila kooli kirev ja põnev ajalugu, gümnaasiumi hästi hooldatud ümbrus ja looduslikult kaunis asukoht annab inspiratsiooni uuteks töödeks. Kuna praeguse koolimaja vana osa saab järgmise aasta 9. septembril 50-aastaseks, on lootust saada kingituseks uus maal.

Kohila kooli juubeliaastal on olnud mitu tähelepanuväärset sündmust. Valmis kooli lipu värvi rukkilillesinine vest, millel on kooli logo ja Hageri kihelkonna vöökiri. Septembris said õpilased kauni kujundusega õpilaspileti.  Paberist õpilaspilet asendati plastkaardiga, millel on kooli logo ja õpilase värvifoto,  magnetkaardi kujundamisel on kasutatud rukkilillesinist ja valget.

Kui koolil on sünnipäev, peab lastele olema kogu kooliperet haarav kütkestav üritus. Kohila gümnaasiumis oli esimene mängudepäev. Mängud olid võimlas, kooli koridorides ja saalis. 48. võistkonda liikusid hasartselt ühest võistluspaigast teise, korruselt korrusele. Algklassiõpilastele oli 14 ja suurematele 19 mängu ja võistlust. Õpilased osalesid aktiivselt ning puudujaid oli sel päeval vähe. Oli klasse, mis osalesid täies koosseisus. Kuna järgmisel aastal möödub pool sajandit päevast, mil  gümnaasiumi vanas osas algas õppetöö, siis avaldati arvamust, et ka seda tähtpäeva on paslik tähistada mängudepäevaga.

Kohila hariduselu juubeliaasta üritustesarjale paneb väärika punkti uurimiskonverents „Mõtelda on mõnus“. Esimene konverents oli kümme aastat tagasi. Jällegi juubelihõnguline ettevõtmine.

 

Ants Tammar

Kohila gümnaasiumi sotsiaalpedagoog

Ilmunud ajalehes  Õpetajate Leht  08.10.2010