Kohila kooli lood kogutakse raamatuks

1870. aastal asutati Urgemäel  ühes talumajas Kohila vallakool. Koolimaju, kus Kohila vallas lapsi õpetatud, on neli.  141 aastat on koolile pikk aeg.  See kätkeb mitme põlvkonna lugu, tuhandete noorte ja sadade õpetajate lugu.

Korduvalt on nenditud, et puudub raamat, kus on sees Kohila kooli arengulugu. Möödunu vajab jäädvustamist ja tehtu meelespidamist. Kohila koolil on värvikas, kirev ja põnev ajalugu,  aga see ei ole raamatusse talletatud. Raamatu koostamise idee on paljudel meeles mõlkunud, kuid pikalt vindunud. 4. oktoobril 2010. aastal teatas Kohila gümnaasiumi direktor Raivo Heinaru lastevanemate üldkoosolekul, et nüüd on aeg kogumiku koostamiseks küps ning raamatu esitlus on 2015. aastal, kui tähistatakse Kohila kooli 145. aastapäeva.

Raamat algab kooli alguslätetelt, kust tehakse pikk rännak tänapäeva. Sellel teel on palju peatusi, kus jutustatakse lugu, et saaks edasi minna. Kui jõutakse pärale, siis arvatavasti tõdetakse, et nendest asjalikest, mõtlikest, muhedatest, murelikest, naljakatest lugudest sai kokku Kohila koolilugu.

Rännakul läbitakse aastaringid, kus on koolielu olulisemad sündmused, eredamad ettevõtmised, kirkamad killud, huvitavamad faktid jne.  Minnakse ka piltide sisse ehk kuulatakse vanade fotode pajatusi inimestest ja nende tegemistest. Sirvitakse vanu ajalehti, milledest leiame huvitavaid kirjutisi ja noppeid koolielust.

Raamatusse tulevad kooli  lood on mitme varjundiga ja erinevate emotsioonidega ning kogumik ei tule kuiv akadeemiline uurimistöö, aga mitte ka kergekaaluline meelelahutuslik trükis. Koolielu koosneb rõõmudest ja muredest, edusammudest ja valusatest tagasilöökidest. Iga periood kooli eluloost on omanäoline, sest aeg, mil kool tegutseb, paneb oma pitseri. Kool on nagu mosaiik, kus on säravaid, heledaid, tumedaid ja musti laike. Need nüanssiderikkad ja eri toonides killud koolielust  on vaja kokku korjata ja tervikuks põimida. Soovin, et raamat koosneks lugudest, mis on ausad ja ilustamata, samas heatahtlikud ja südamlikud, mitte roosamannalised või kuivad üleskirjutised jne. On oluline, et raamat ühendab sõbralikult ja muhedalt möödunut tänapäevaga.

Kui koolil on kirja pandud oma lugu, siis on ta olemas ja kuulub väärikate koolide sekka. Kooli arengulugu kajastaval raamatul  on kooli ja valla mainekujunduses tähtis roll. Selle raamatu olemasolu väärtustab kooli ja omavalitsust. Koolis ja valla raamatukogudes on tuhandeid raamatuid, aga kui puudub kohalikku hariduselu väärtustav raamat, siis on midagi olulist puudu. Oma kooli elulugu teadvustav kogumik peegeldab ka koduvalla elu-olu ja arengut. Koolil on sügavam tähendus, kui esialgu tajume.

Selleks, et valmiks Kohila koolist huvitav, mahukas ja kaunis raamat,  vajame kooli vilistlaste ja praeguste õpilaste, endiste ja praeguste õpetajate abi. Algas kirjutiste konkurss „Mälestusi kooliajast“. Juba on laekunud esimesed ülestähendused. Teie kirjapandud meenutused ja muhedad – naljakad juhtumid oma või sugulaste kooliajast ning fotod, dokumendid, ajaleheartiklid ja kasulikud viited loovad hea pinnase, et saaks koostada teose, mis elevust tekitaks, meele erksaks teeks ja ka hinge kosutaks. Kooliaeg on ju inimese elus üks olulisem periood.

Need, kes soovivad konkursil osaleda või kogumiku koostamisel aidata ja Kohila hariduselu kajastavaid materjale anda, palun endast teatada või kirjapandud Kohila kooli lood saata meiliaadressile ants.tammar@gmail.com  või ants.tammar@kohila.edu.ee või kooli: Kohila gümnaasium, Kooli 1, 79805 Raplamaa. Info telef. 51 14 665. Kaastöid võib nimetatud aadressidele saata ka konkursiväliselt.

Kirjutisi koolielust ootame selle aasta 15. maiks ja esimese kokkuvõtte konkursile saadetud töödest avaldame juunis Kohila valla infolehes. Katkendeid koolilugudest ilmutame infolehes Kohila kooli ajalugu kajastaval küljel või erinevates rubriikides. Kui 2015. aastal toimub raamatu esitlus, täname koolilugude kirjutajaid. Kütkestavamate kirjutiste autoritele on auhind.

 

Kogumiku koostaja Ants Tammar