Maailm tuleb koju kätte

12. veebruaril toimusid paljudel Kohila gümnaasiumi põhikooliõpilastel veidi teistmoodi ingliskeele tunnid. Paljudel viiendikel, kuuendikel, seitsmendikel ja kaheksandikel oli võimalus kohtuda päris srilankalasega.

Nimelt külastas Kohila gümnaasiumit pea kaheksa aastat Eesti Energias töötanud Sri Lanka päritolu Senthil Nathan Sivasamy. Hr Sivasamy on mees oma parimais aastais, kes on Eestis elanud ja töötanud juba aastast 2012 ning saab ühena suhteliselt vähestest välismaalastest uhkustada selle aasta jaanuaris saadud Eesti kodakondsusega. Jah, hr Sivasamy on lisaks tamili, singali, malajalami, araabia, hindi ja inglise keelele B1 tasemel selgeks õppinud ka eesti keele. Teda ajendas seda tegema otsus oma tulevik siduda Eestimaaga ning siia paikselt elama jääda. 

Lisaks lühitutvustusele Sri Lankast ja teadmisele sellest, et Sri Lanka ei ole Eestiga võrreldes väga palju suurem riik, kuigi inimesi elab seal tunduvalt rohkem – 20 miljonit elanikku 65 610 km²-l, saime teada ka muud põnevat. Näiteks selgitas hr Sivasamy, kuidas on võimalik, et Sri Lankal enamus inimesi kahte-kolme keelt räägivad. Nimelt olla valitsus peale 30 aastat kestnud kodusõda otsustanud maksta kõikidele riigiteenistujatele lisatasu selle eest kui nad õpivad selgeks riigi teise enim räägitud keele. See oli hea motivaator! Praegusel ajal räägivad enamus inimesi vähemalt kahte-kolme keelt, sest vastasel juhul pole neil võimalustki saada head töökohta.

Nagu Sri Lankas tarkvara inseneriks õppinud hr Sivasamy oma kohtumisel õpilastega mainis, siis on ta koos töötanud üle 25 erinevast rahvusest pärit inimesega. Tema sõnum õpilastele sisaldas üleskutset õppida erinevaid keeli, mis avaks neile uksed maailma ning avardaks silmapiiri. Lisaks sõnadele ja grammatikale õpid iga uue keelega ju ka tundma uut kultuuri. 

Esineja jäi oma koolikülastusega rahule ning andis teada, et on tulevikuski nõus kooli külastama kui selle vastu huvi on. Kommentaariks Eesti õpilaste tagasihoidlikkuse kohta arvas hr Sivasamy, et Sri Lanka õpilased on tema arvates sama tagasihoidlikud kui Eesti õpilased. 

See oli teine kohtumine MTÜ Mondo “Maailmaharidus muutuvas ühiskonnas” projekti raames, mille esimene külaline oli Venemaalt Krasnojarskist pärit aastaks vabatahtlikuna Kohilasse saabunud Anna Ivanova. Peatselt on oodata järgmisi kohtumisi ikka selleks, et avardada meie noorte silmapiiri.

➲ Lisainfo:

  • malajalami keelt räägib üle 30 miljoni inimese Lõuna-Indias; 
  • tamili keelt räägib üle 60 miljoni inimese Lõuna-Aasias Sri Lankal, Malaisias, Indias ja Singapuris; 
  • singali keelt räägib ligi 15 miljonit elanikku Sri Lankal; 
  • araabia keelt räägib üle 420 miljoni inimese Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas; 
  • hindi keelt räägib maailmas kuni 700 miljonit inimest;