Rohelisem tulevik – Erasmus+ projektiga Hispaanias

20.-26. novembrini viibisid Kohila Gümnaasiumi 4 õpilast: Kärolin Havakats (10.a), Birke Vahesaar (9.c), Kevin Kristofer Laanmets (8.a) ja Dabiel Leonardo Rodgers (7.b) Hispaanias, Malagas, Erasmus+ projektiga Rohelisem tulevik (Greener future). Projekti eesmärk oli tutvuda Hispaania keskkonnahoiuga. Hispaanias said kokku ning veetsid nädala koos Eesti, Hispaania, Portugali, Saksamaa ning Belgia õpilased ja õpetajad.

Eesti, Hispaania, Portugali, Saksamaa ning Belgia õpilased ja õpetajad

Juba Hispaania lennujaamas võeti meid vastu väga soojalt. Oli tunda, et meid oodatakse. Iga laps sai omale “uue pere”, kelle pereliige oldi nädal aega. Pered olid sõbralikud, abivalmid, hoolivad ja hoolitsevad.

Kuna kõigepealt tutvustati meile koolimaja, siis siin jäid meile silma põnevad erinevused meie kooliga: koolimaja oli ümbritsetud trellidega, trellid olid ka koolimaja sees olevate akende ja uste ees, garderoobe ei olnud (ega polegi väga vaja, kui väljas on pidevalt üpris soe), WC-s ei olnud paberit, paberit tuli küsida infoletist, söödi sisehoovis, sest söökla oli väga väike, pisike ruum. Nende koolis õpib 1200 õpilast ning kohati tundus, et ruumi liikumiseks ei ole. Silma jäid aga väga toredad õpetajad. Õpilased olid avatud ning julged, astusid lihtsalt ligi, naeratasid ning tegid tutvust.

Ekskursiooni päevi oli kokku 5. Esimesel päeval oli meil vihmane Malaga tuur bussiga, teisel päeval käisime Rondas, kus me orienteerusime halvasti koostatud kaardi järgi, kolmandal päeval käisime Antequeras vaatamas maa-aluseid Dolmeneid, mida kunagi kasutati matmispaikadena, neljandal päeval külastasime Almeria päikesefarmi, mis oli kõrbes ning viiendal päeval käisime reoveepuhastusjaamas Ja Guadalhorce jõe suudmes asuvas väikses rahvuspargis.

Malaga rahvuspark (The Guadalhorce River Estuary Natural Area)
See nädal aega möödus väga kiiresti ning ennekõike jäävad seda meenutama meie uued sõbrad, uued emotsioonid. Loodame väga, et järgmised neli õpilast, kes lähevad märtsis Portugali, tulevad samuti tagasi tugevate emotsioonide ja uute tutvustega.

Jääme väga ootama 2018. aasta maikuud, kui programmi jooksul tuttavaks saanud uued sõbrad tulevad Eestisse, meie kooli ja meie peredesse. Loodame, et nad jäävad siin rahule nagu meie jäime Hispaanias.

Kärolin Havakats
Kohila Gümnaasiumi 10.a klassi õpilane